Wycieczka do fortu VII w Cebulicach Małych 2012

Stowarzyszenie Motocykliści Sochaczewa (SMS) wraca do wcześniejszej formy organizacji krótszych i dłuższych motocyklowych wycieczek krajoznawczych. Do stowarzyszenia może się dołączyć każdy , kto chce w miłym towarzystwie zobaczyć kawałek Polski , historii , krajobrazów i interesujących miejsc.

W poprzednią niedzielę ( 20 maja) z placu Kościuszki wyruszyliśmy w całkiem sporej grupie -18 motocykli w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego. Celem wycieczki było przybliżenie historii Fortów Twierdzy Modlin ( którą już zwiedzaliśmy w 2009 roku) – tym razem obejrzeliśmy z bliska fort VII w Cebulicach Małych.

Fort jest ograbiony przez ‚złomiarzy’ z prawie wszystkich elementów metalowych, po kopule pancernej został jedynie otwór w stropie fortu.
Fragment fortu został wysadzony , przez otwór w po wybuchu wyszliśmy na powierzchnię w miejscu , gdzie parkowaliśmy motocykle.
Zwiedzanie fortu wymaga posiadania latarki ze względu na niebezpieczne otwory w podłodze i brak oświetlenia w wielu poternach i komorach.
Temperatura wewnątrz jest zdecydowanie niższa niż na zewnątrz ale mimo tego jest mało wilgoci – wynika to z bardzo dobrze zaprojektowanej wentylacji.
Mimo ponad dwugodzinnej wędrówki nie obejrzeliśmy wszystkich korytarzy i zakamarków fortu – co świadczy o wielkości obiektu.

Po zwiedzeniu fortu przejechaliśmy na teren rekonstrukcji bitwy ‚Bzura Rawka 1915′ i w ten sposób zakończyliśmy naszą ‚historyczną’ wycieczkę.

H&H Color Lab